Kur meklēt Ziemassvētku eglīti?

   Ziemassvētki ir laiks, kad veikalu plauktos mirdz dažnedažādi rotājumi, mirguļo virtenes un tā vien zib acis, ko iegādāt un iekārt kuplajos eglītes zaros. Bet, kur tad īsti meklēt Ziemassvētku eglīti?

Ziemassvētki nav iedomājami bez Ziemassvētku eglītes. Skaistu Ziemassvētku eglīti var iegādāties tirdzniecības vietās, tirdziņos, kā arī pasūtīt internetā. Īstas skaistules aug arī valsts mežos, bet, kā zināt, kur sākas Valsts meži? Ja ceļu malā ir dzeltena zīme, kuras fonā attēlots LVM logotips, tas apzīmē Valsts mežus. Lai zinātu, kur Latvijā atrodas valsts meži ar eglītēm, to var apskatīt portālā: www.kurtuesi.lv/eglite. Latvijas valsts meži svētkos ikvienam svinētājam personiskām vajadzībām ļauj nocirst VIENU eglīti. Rīdziniekiem, kuri vēlas nocirst Ziemassvētku eglīti, ir jāmēro 50 km tāls ceļš ārpus Rīgas uz valsts apsaimniekotajiem mežiem. Visaktīvākie Ziemassvētku eglītes meklējumos ir laucinieki (74%). Netrūkst cilvēku, kas eglīti nemeklē nemaz, iztiekot vien ar egles zaru, un pavisam maz ir tādu, kas Ziemassvētkus nesvin nemaz.

Ziemassvētku eglītes ir ļauts cirst meža ceļu malās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem. Eglīti stingri aizliegts cirst privātajos mežos, par ko var iestāties kriminālatbildība, un sods var būt pat līdz 2 gadiem cietumā, vai var tikt piemērots naudas sods vai piespiedu darbs. Kategoriski aizliegts cirst publiskā dabas parkā vai īpaši aizsargājamā dabas teritorijās (ja ir zīme ar ozollapu un zaļu fonu, šeit ir kategoriski aizliegts cirst eglītes). Ziemassvētku eglītes nedrīkst cirst arī priežu, egļu un melnalkšņu jaunaudzēs, kā arī jauktā jaunu koku mežā, piemēram, zem bērziem. Ne visas eglītes, kuras atrodas ciršanai atļautā vietā var cirst. Eglītes augstums nedrīkt pārsniegt 3 metru garumu un 12cm celma caurmēru. Eglīti ir jācērt pareizi – apakšējos zarus var atzarot un atstāt mežā, bet pašu egli ir jānozāģē līdz ar zemi. Ja tiek atstāts augsts celms, uz tā var savainoties meža zvēri.

   Ziemassvētku eglīti var saglabāt pēc iespējas ilgāk, to ir labi zāģēt augošā mēnesī, kas palīdz eglītes skujām ilgāk turēties zaros. Eglīti pirms iestiprināšanas egles kājā, tās stumbru iezāģē, lai koks labāk uzsūktu mitrumu. Ziemassvētku eglītei regulāri jāpārbauda ūdens trauks, nodrošinot kokam regulāru ūdens padevi. Ūdenim var pievienot aspirīna tableti vai pāris karotes cukura, kas baro koku.